Endoprotezoplastyka stawów biodrowych do niedawna kojarzyła się z leczeniem osób w podeszłym wieku. Wraz z rozwojem medycyny i rozpowszechnienie się tej metody leczenia, jest ona stosowana u coraz młodszych osób. Wielu zastanawia się czy po endoprotezoplastyce będą mogli wrócić do sportu, a jeżeli tak, to jaka aktywność sportowa będzie dla nich odpowiednia.
Na te same pytania postanowili odpowiedzieć irlandzcy naukowcy. Jednym z nich jest dr Darren Moloney, który opublikował artykuł z wynikami swoich badań. Badanie zostało przeprowadzone wśród irlandzkich ortopedów, którzy na co dzień zajmują się endoprotezoplastyką stawu biodrowego i wykonują takich procedur minimum 40 na rok. Chirurdzy mieli odpowiedzieć, w badaniu ankietowym, po jakim czasie i na jakie sporty pozwalają swoim pacjentom.
Aktywności sportowe podzielono na trzy grupy. Do pierwszej należały sporty o niskim obciążeniu dla stawu biodrowego, takie jak: golf, pływanie, spacery, trening obwodowy, rower stacjonarny. Do drugiej grupy zakwalifikowano sporty o umiarkowanym wpływie na ten staw. Zaliczono do nich: kolarstwo, piesze wycieczki / spacery po wzgórzach, taniec, podnoszenie ciężarów (wysoka waga / niska liczba powtórzeń), jazda na łyżwach i rolkach, wioślarstwo, grę w kręgle, spokojny aerobik. Trzecia grupa to sporty mocno obciążające staw biodrowy takie, jak: sporty kontaktowe, bieganie na bieżni, bieganie na asfalcie, squash, sztuki walki, krykiet i intensywny aerobik.
Jak wynika z cytowanej pracy wszyscy ankietowani ortopedzi pozwalają na powrót do sportów o niskim wpływie na staw biodrowy. Jeżeli chodzi o sporty o umiarkowanym wpływie na staw, to większość chirurgów pozwala na powrót do tych aktywności, jako pierwsza aktywność lub po nabraniu pewnego doświadczenia w ćwiczeniach. Na uwagę zasługują dwa sporty z tej grupy: jazda na łyżwach lub rolkach (na ten sport nie pozwala 23,08 ankietowanych lekarzy) oraz podnoszenie ciężarów (30,77% ortopedów uważało ten sport za nieodpowiedni dla pacjenta po protezoplastyce stawu biodrowego). Większość ankietowanych ortopedów nie poleciła sowim pacjentom sportów o wysokim wpływie na staw biodrowych.
Jeżeli chodzi o czas powrotu do aktywności sportowej zdania lekarzy także były podzielone. Aż 59,26% badanych uważa, że najlepszym czasem jest 3-6 miesięcy po operacji, 18,52%, że 6-12 tygodni. Dość sporo (11,11%) ortopedów uważało, że sport jest możliwy po 6 miesiącach. Zdarzały się pojedyncze opinie, że do sportu pacjent nie powinien wracać nigdy lub wracać tak szybko, jak to możliwe, ale te opinie były rzadkie.
Z powyżej przedstawionych danych wynika, że nie ma aktualnie pełnej jednomyślności wśród lekarzy, którzy na co dzień zajmują się endoprotezoplastką biodra, jeżeli chodzi o powrót pacjentów młodych po tym zabiegu do aktywności sportowej. Autorzy cytowanej pracy mają nadzieję, że ich praca będzie pomocna przy ustalaniu spójnych wytycznych dla takich chorych. Zachęcam do zapoznania się z całym artykułem. Tytuł i autorów cytowanej pracy umieszczono w bibliografii.
Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
Pracuje w Centrum Medycznym Grande Medica(http://grandemedica.pl) oraz Lubuskim Centrum Ortopedii im. Dr. Lecha Wierusza
Bibliografia:
1.) “Return To Sporting Activity After Total Hip Arthroplasty – An Irish Experience” Darren Patrick Moloney, (Department of Trauma and Orthopaedics, Tallaght University Hospital Ireland, Tallaght, Dublin 24), Danilo Vukanica, Ronan Kearneyb, Marc C Grant-Freemantlea, John F Quinlana.
Więcej artykułów
Objawy mogące towarzyszyć chorobom reumatycznym
Polimialgia reumatyczna
Zespół Sjӧgrena